Urzadzenie diagnostyczne obd

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz dużo tanie urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Jest ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klas układu optycznego ze dodatkowym współosiowym oświetleniem daje możliwość dokładnego zbadania intymnych partie ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można kupić nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop zaś jego przeznaczenie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a jeszcze pochwy i sromu w punktu wykrycia zmian, które mogłyby informować o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Liczy się, że dokładność diagnozy przeprowadzonej przez kolposkop ma od 79 do niemal 97%, w relacje od jego kształcie.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka przebywa na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy realizowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego przygląda się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie doświadczenia i odkrywanie go na specjalnym ekranie, a dodatkowo zapisywanie i drukowanie dla pacjentki, jak również do końców przygotowania dokumentacji medycznej i umieszczenia diagnozy.