Czat z seksuologiem

Seksuolog - pierwsze zajście w jego gabinecie zazwyczaj wystawia się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie może tworzyć katastrofalne skutki. Dużo osób mających na zaburzenia związane z działaniem seksualnym czeka w terminie poradę u specjalisty, częstokroć zwlekając z ostatnim nawet dużo lat. Nie stanowi wtedy rozsądne rozwiązanie, bo nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, wtedy w dodatku może wywołać eskalację dysfunkcji. W dziedzinie seksuologii uważają się zatem wszelkie aspekty połączone z płciowością mężczyznę w grupie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w szerokim mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania połączone spośród jej zgodą ze karty środowiska społecznego, to najnormalniejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort związany z komplikacjami dotyczącymi życia osobistego miewa diametralny pomysł na normalną egzystencję, dlatego nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na tematy powiązane z własną seksualnością. Spośród ostatniego względu mnóstwo osób odpowiada w milczeniu z powodu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem oddaje się więc okazją do zmierzenia się z bliskimi najbardziej trudnymi problemami oraz pomaga ich efektywne rozwiązanie. Bez powodu na podstawową specjalizację danego seksuologa (albo to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba zrobić się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego przedmiotem jest możliwie najbardziej uniwersalne zrozumienie przez lekarza martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym jakieś aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu spoglądania na problem seksu oraz dotychczasowych badań w niniejszej substancji.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent jesteś obowiązek oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze części lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głowie i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie badanie somatyczne przygotowane przez eksperta z branże pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu ślubnych bądź urolog w sukcesie mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest dodatkowo badanie psychologiczne, polegające na czymś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może jeszcze zasugerować skierowanie do dzieła badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zwrócić sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do grup potrzeb fizjologicznych, zaś ich wynagrodzenie stanowi samotnym z obowiązujących czynników nadającym życiu sens.